Atkreipkime dėmesį į matės sudėtį.

Paskelbta Pakomentuoti

Atkreipkime dėmesį į matės sudėtį.

Tikriausiai pastebėjote, kad smulkinta matė neatrodo taip pat kaip biri arbata. Atidžiau pažiūrėję į jos sudėtį galite pamatyti įvairaus dydžio smulkintų lapų, dulkių (arba iki miltelių subyrėjusių lapų), įvairių „pagaliukų“ ar kotelių. Ar tai nereikalingos šiukšlės, kurios rodo, jog matė yra pigi ir niekam tikusi? O gal visa tai yra dedama specialiai? Iš tikrųjų, visos „šiukšlės“ yra labai svarbi matės arbatos dalis, kuri daro didelę įtaką jos skoniui. Taip pat kiekviena matę gaminanti valstybė turi savo matės smulkinimo būdą (bet apie tai – kitą kartą). O šiandien trumpai pristatysiu, kaip matės smulkinimo būdas nulemia galutinį jos skonį.
 
Dažniausiai sutinkama yra tradicinė argentinietiška matė, kurią sudaro vidutinio smulkumo lapai, šiek tiek dulkių ir kotelių. Kiekvienas matės gamintojas stengiasi rasti tinkamiausią šių trijų ingredientų balansą.
 
Lapai – pagrindinė ir svarbiausia matės dalis. Lapuose slypi apie 80 proc. viso skonio, kofeino ir kitų naudingų medžiagų. Skonis gana intensyvus, turi nemažai kartumo.
Dulkės – tai lyg prieskoniai, kurie padeda subalansuoti gerą patiekalą. Dulkės susidaro iš labai susmulkintų matės lapų, yra ypač stipraus ir koncentruoto skonio. Jos labai praturtina matės skonį, taip pat suteikia gėrimui daugiau tekstūros, „kremiškumo“. Paprastai dulkės yra atsakingos už visų taip mėgstamą, natūraliai atsirandančią putelę vandens paviršiuje.
Koteliai – neturi stipraus skonio, suteikia matei švelnumo ir saldumo. Jie padeda „atskiesti“ matę, kad ši nebūtų pernelyg karti ir intensyvi.
 
Taigi, visi matės ingredientai yra labai svarbūs. Tai yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl, atrodytų, tas pats gėrimas gali turėti tiek daug skirtingų skonio variacijų. Paminėsiu, kad galite rasti ir specialių arbatos rūšių be kotelių ar dulkių. Pavyzdžiui, „valyta“ matė yra sudaryta tik iš lapų (be kotų ir be dulkių), braziliška matė – vien tik iš dulkių ir trupučio kotelių, ir t.t. Kadangi jau žinote, kaip šios sudedamosios dalys formuoja matės skonį, galite išsirinkti sau labiausiai priimtiną matės rūšį. O kitą kartą aptarsime, kokį specifinį matės smulkinimo būdą naudoja kiekviena valstybė ir kaip tai padeda atskirti, iš kurio regiono yra kilusi matė ir kokio skonio iš jos galime tikėtis.
 
Tai tiek minčių šiam pirmadieniui! Kviečiu komentaruose pasidalinti savo patirtimi.
Pradėkime savaitę energingai!
Jūsų matera – Andrius!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *